W dniach 05-06.09.2013 r., we Wrocławiu odbyły się XII Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym. W Mistrzostwach startowało 46 profesjonalnych ekip Ratownictwa Medycznego. W trakcie tych dwóch bardzo intensywnych dni, przed załogami zostało postawionych sześć bardzo skomplikowanych zdarzeń medycznych.

Jednym ze zdarzeń było bardzo trudne zadanie- postępowanie podczas „wypadku masowego i segregacja poszkodowanych". I do tego zadania poproszono o uczestnictwo uczniów Naszej Szkoły,( klasa III b oraz III a), oczywiście nie jako zawodników (startowały tylko profesjonalne załogi ambulansów Ratownictwa Medycznego), ale jako pozorantów/poszkodowanych. Pomysł na zdarzenie był teoretycznie prosty- w trakcie remontu Teatru Lalek zostaje przysypanych/rannych 11 osób, na miejsce dociera Straż Pożarna oraz zespoły Ratownictwa Medycznego i rozpoczyna się „ segregacja poszkodowanych"- jedno z najbardziej odpowiedzialnych działań w akcji ratowniczej. Nasi chłopcy odpowiednio przebrani i ucharakteryzowani, ( sztuczna krew, imitacja ran itp.),mieli wczuć się w rolę poszkodowanych. Sceny te odgrywali 46 razy przed każdą z ekip ratowniczych. Trzeba przyznać , że odgrywali te sceny bardzo realistycznie i z profesjonalizmem godnym prawdziwych aktorów. Chłopcy naprawdę „wczuli" się w swoje role i wszystko wyglądało jak w filmie katastroficznym. Ratownicy, którzy przyjeżdżali na zadanie spodziewali się efektów specjalnych, ale to co przygotowali im nasi chłopcy przekraczało ich jakiekolwiek wyobrażenie. Niektórzy z nich wychodzili tak „skołowani" jakby to oni za chwilę wymagali pierwszej pomocy. Postawa naszych uczniów naprawdę zdobyła uznanie w oczach strażaków, ratowników, lekarzy - po każdym zdarzeniu rozlegały się gromkie brawa. Cały ten pracowity dzień (10 godzin zajęć), mimo ze było tez dużo śmiechu i zabawy, nauczył wiele. Współpraca wszystkich służb ratowniczych oraz dobra organizacja może uratować życie ludzkie – które jest najważniejsze.

Galeria - Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym