Dnia 9 października 2017 r., dzisięciu uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcacego w Henrykowie została zaproszona wraz z uczniami 5-ciu innych szkół z Ziebic, Ząbkowic Śl. i Henrykowa, do zwiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Ten niewątpliwy zaszczyt odwiedzenia jednego z najważniejszych miejsc w Warszawie i w Polsce, stał się możliwy dzieki pani Poseł Izabeli Katarzynie Mrzygłockiej, która nas zaprosiła i towarzyszyła naszej wycieczce przez cały czas zwiedzania budynku Sejmu. Kompleks budynków Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej jest usytuowany na Skarpie Wiślanej w rejonie ulic Wiejskiej, Górnośląskiej i Piotra Maszyńkiego. Podczas zwiedzania nasi uczniowie poznali zarówno zarys historii Sejmu jak i najważniejsze informacje o architekturze gmachu i osobach, które miały największy wpływ na jego kształt ze szczególnym uwzglednieniem Sali Obrad. Oprócz informacji historycznych, pani Poseł opisała nam też obecne zasady działania Sejmu, jego skład oraz sposób zajmowania miejsc na Sali Obrad i w jej otoczeniu.
Podczas zwiedzania mogliśmy również stanąć do wspólnego zdjęcia z goszczącą nas panią Poseł Izabelą Katarzyną Mrzygłocką oraz panią Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzatą Kidawą-Błońską.
Ostatnim punktem naszej wycieczki był wspólny obiad w restauracji sejmowej w Nowym Domu Poselskim, na który również zaprosiła nas pani Poseł. Dodatkową atrakcją przebywania w restauracji poselskiej, jak równiez wcześniejszego zwiedzania Sejmu, była możliwość bezpośredniego zobaczenia wielu posłów, których na ogół znamy tylko z telewizji.
Wycieczkę zakończyliśmy krótkim spacerem w okolicach Pałacu Kultury i Nauki z pięknym jesiennym słońcem w tle.
Wyjazd do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej był dla nas cenną lekcją historii i obecnego sposobu funkcjonowania jednego z najważniejszych miejsc w Polsce. Jesteśmy również bardzo wdzięczni pani Poseł Izabeli Katarzynie Mrzygłockiej za ten wspaniały gest, który stał się dla nas okazją do bezpośredniego kontaktu z miejscem, w którym zapadają najważniejsze dla Polaków decyzje. Uczniowie mogli też zobaczyć, że ten świat polityki znany im przede wszystkim z mediów nie jest tak daleki i niedostępny jak mogłoby się wydawać, i że - kto wie - może za kilka lat stanie się ich udziałem. Tego bardzo im życzę!
Monika Obrocka