II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” dla Marty Kozieł KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE HENRYKÓW

„Za wolność, byś wolny był,
Za wiarę, byś wiarę miał,
Za miłość, byś kochać mógł.
Dla ciebie kraju mój.”


Teraz już wiem co znaczy być wolnym, wierzyć i kochać. Zrozumiałam czemu oni walczyli i bronili Polski. Teraz są żołnierzami wyklętymi, a dla nas bohaterami niezłomnymi. To wszystko zrozumiałam, kiedy pojechałam na uroczyste wręczenie nagród do Lublina. W II etapie Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” zajęłam 2 miejsce. Dla mnie to wielki zaszczyt uczestniczyć w żywej lekcji historii. Nie tylko zwiedziłam Lublin i dotarłam do miejsc pamięci żołnierzy wyklętych, ale też poznałam tych co to przeżyli i tych co dbają o to, by o tym nie zapomnieć.

Miałam zaszczyt poznać:

- por. Henryka Atemborskiego ps. „Pancerny” – żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ;

-Tadeusza Płużańskiego- syn Tadeusza Płużańskiego, współpracownika rtm. Witolda Pileckiego;

-Janusza Niemca- syn Antoniego Żubryda ps. „Zuch”, oficer i dowódca oddziału NSZ na Podkarpaciu;

-Magdalenę Zarzycką-Redwan- urodzona w więzieniu komunistycznym na zamku Lubelskim.

Z tymi wspaniałymi bohaterami przeszliśmy nowo otwartym „Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.Pani Magdalena Zarzycka-Redwan pokazała miejsca, w których przeżyła dzieciństwo. Mogłam z nią porozmawiać. Pamiętam jak powiedziała: „Ja przekazuję ,wam młodym, tą wiedzę, jak ją wykorzystacie to już od was zależy”.Rozmawiałam jeszcze z por. Henrykiem Atemborskim. Opowiadał o bitwach, w których brał udział. Uczestniczyłam w retrospektywie Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. 4 kwietnia było uroczyste zakończenie V edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci- Bohaterowie Niezłomni”. Na tej gali odbyła się też ceremonia wręczenia medali Pro Patria i Pro Memoria.

To co dowiedziałam się przez te dwa dni, jest bezcenną wiedzą. O tym muszę pamiętać i dzielić się z innymi. Powinniśmy mówić o ludziach, którzy bez wahania poszli walczyć o wolność . Ze słowami na ustach „ BÓG, HONOR, OJCZYZNA” oddawali swoje życie. To dzięki nim zawdzięczamy wolną Polskę. Cześć i chwała bohaterom!

Marta Kozieł

II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”