„Za wolność, byś wolny był,
Za wiarę, byś wiarę miał,
Za miłość, byś kochać mógł.
Dla ciebie kraju mój.”


Teraz już wiem co znaczy być wolnym, wierzyć i kochać. Zrozumiałam czemu oni walczyli i bronili Polski. Teraz są żołnierzami wyklętymi, a dla nas bohaterami niezłomnymi. To wszystko zrozumiałam, kiedy pojechałam na uroczyste wręczenie nagród do Lublina. W II etapie Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” zajęłam 2 miejsce. Dla mnie to wielki zaszczyt uczestniczyć w żywej lekcji historii. Nie tylko zwiedziłam Lublin i dotarłam do miejsc pamięci żołnierzy wyklętych, ale też poznałam tych co to przeżyli i tych co dbają o to, by o tym nie zapomnieć.

Miałam zaszczyt poznać:

- por. Henryka Atemborskiego ps. „Pancerny” – żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ;

-Tadeusza Płużańskiego- syn Tadeusza Płużańskiego, współpracownika rtm. Witolda Pileckiego;

-Janusza Niemca- syn Antoniego Żubryda ps. „Zuch”, oficer i dowódca oddziału NSZ na Podkarpaciu;

-Magdalenę Zarzycką-Redwan- urodzona w więzieniu komunistycznym na zamku Lubelskim.

Z tymi wspaniałymi bohaterami przeszliśmy nowo otwartym „Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.Pani Magdalena Zarzycka-Redwan pokazała miejsca, w których przeżyła dzieciństwo. Mogłam z nią porozmawiać. Pamiętam jak powiedziała: „Ja przekazuję ,wam młodym, tą wiedzę, jak ją wykorzystacie to już od was zależy”.Rozmawiałam jeszcze z por. Henrykiem Atemborskim. Opowiadał o bitwach, w których brał udział. Uczestniczyłam w retrospektywie Filmów Dokumentalnych „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”. 4 kwietnia było uroczyste zakończenie V edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci- Bohaterowie Niezłomni”. Na tej gali odbyła się też ceremonia wręczenia medali Pro Patria i Pro Memoria.

To co dowiedziałam się przez te dwa dni, jest bezcenną wiedzą. O tym muszę pamiętać i dzielić się z innymi. Powinniśmy mówić o ludziach, którzy bez wahania poszli walczyć o wolność . Ze słowami na ustach „ BÓG, HONOR, OJCZYZNA” oddawali swoje życie. To dzięki nim zawdzięczamy wolną Polskę. Cześć i chwała bohaterom!

Marta Kozieł

II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”