16 maja 2014r. delegacja uczniów naszej szkoły wraz z księdzem dyrektorem i panem Przemysławem Gałuszką wzięła udział w uroczystościach w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, a następnie w piątym Wielkim Koncercie Kresowym, podczas którego podsumowano kolejną edycję telewizyjnej akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA . „W okolicach Hali Stulecia odbyła się parada 200 pocztów sztandarowych, które zaświadczały swoja obecnością, że wrocławscy i dolnośląscy uczniowie włączyli się również w tym roku w dzieło ratowania polskich nekropolii na Kresach. Uczestników tego patriotycznego święta powitała wiceprezydent Wrocławia - Anna Szarycz. Zanim zabrzmiały patriotyczne i kresowe pieśni w wykonaniu ulubionych zespołów zza wschodniej granicy, zebrali się dolnośląscy samorządowcy, którym marszałek województwa Cezary Przybylski i wicekurator Danuta Leśniewska podziękowali za wsparcie akcji ratowania polskich nekropolii na Ukrainie. Tam gdzie wójtowie i burmistrzowie współpracują ze swoimi szkołami bez trudu można zebrać wiele symbolicznych złotówek i przygotować grupę wolontariuszy, którzy wyjadą do pracy przy porządkowaniu zaniedbanych polskich cmentarzy. O bohaterskich i tragicznych chwilach w naszej narodowej historii śpiewali soliści z Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie. Dla zgromadzonej w Hali Stulecia publiczności zagrali, zaśpiewali i zatańczyli młodzi patrioci z zespołu PODOLSKI KWIAT z Koziatyna, entuzjastycznie przyjmowani w stolicy Dolnego Śląska już po raz czwarty i najmłodsi mieszkańcy Mołodeczna na Białorusi - członkowie zespołu BIAŁE SKRZYDŁA. Po raz pierwszy przyjechała do Wrocławia KAPELA WILEŃSKA. Przywiozła pozdrowienia od mieszkańców ukochanego przez wielu Dolnoślązaków Wilna. Specjalnymi gośćmi koncertu byli bohaterowie Kijowskiego Majdanu - wśród nich Andrzej Gabrow - zastępca szefa obrony Majdanu - Polak rodem z Szaróweczki, Aleksander Tretiakow - Pierwszy Sotnik Majdanu i Michał Dudar - grekokatolicki ksiądz z Łoszowa koło Doliny, który w czasie najtragiczniejszych dni w Kijowie udzielał ostatniego namaszczenia ofiarom wrogów Majdanu. Podziękowali oni mieszkańcom Wrocławia i wszystkim Polakom za pomoc, za wsparcie i przyjaźń w tych najtrudniejszych dla Ukrainy miesiącach”.

Źródło: Studio Wschód

Galeria - MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA